Pogoda dla Mazur

Idź do spisu treści

Menu główne

O mnie

Strona weatherdunajek.ugu.pl krótki opis


Witam na mojej skromnej stronie

Meteorologią interesuje się od najmłodszych lat, najpierw były to fascynacje bardzo silnymi wiatrami ( skąd ? jak ? dlaczego powstają ) następnie  burze i wszystko co z nimi związane, od chmur poprzez tornada.

Od 18 lat prowadzę swój własny dziennik pogodowy, zapisuje w nim dane meteorologiczne takie jak, temperatura powietrza, wilgotność powietrza ( od nie dawna gdyż wcześniej nie posiadałem higrometru ) opady, siłę opadu, zachmurzenie, kierunek i prędkość wiatru ( od roku używam własno zbudowanego anemometru ).

Naturalnie prowadzę również spis zjawisk burzowych, dokładnie od 1997 roku. Wszystkie dane takie jak : data, godzina wystąpienia burzy, siła od 0-10, temperatura powietrza, kierunek przemieszczania się burzy, głośność burzy, rodzaj chmur zapisane są w zeszycie. Notuje dodatkowo burze które zdołałem zauważyć. Wszystkie dane z okresu 1997-2012 r. postaram się udostępnić niebawem na mojej stronie.

 
 

Prowadzenie własnego dziennika nie wystarczało, więc założyłem stronę internetową.
Powstała z myślą o burzach  to jest moje hobby, tak :) ktoś sobie pomyśli jak to przecież to istne zło, ja "widzę" trochę inaczej piękność chmury Cumulus congestus  czy  cumulonimbus arcus dodaje temu pustemu niebu barwności czy tak rzadko spotykane Mammatusy cloud

   W Polsce jest paręset ( a może i więcej ) ludzi którzy interesują się zjawiskami burzowymi. Są to osoby które zakładają własne fora przykład Polscy łowcy burz, Fanimeto, Faniburz, Potęga natury, wszyscy  interesują się jednym, ekstremalną pogodą. Nie trudno zgadnąć należę  także do nich, i udzielam się na ich forach, stronach.
 
Ale powróćmy do mojej,  na początku była dość uboga w dane meteo, lecz z każdą następną aktualizacją przybywało wpisów, map, a od roku własnych prognoz pogody. Chce zwrócić uwagę że 100 % prognozy nigdy nikomu nie dało się przewidzieć również mnie, zawsze pogoda da się zaskoczyć.
Łatwiej jest prognozować gdy mamy stabilną sytuacje baryczną może to być np. wyż, który od kilku dni zalega nad jakimś danym obszarem.

O wiele trudniej przewidzieć jest prognozę burz, tu już trzeba mieć więcej niż podstawową wiedze meteo.  Nie mówię że mam, jestem amatorem nie skończyłem specjalizacji w meteorologii i klimatologii lecz dzięki  informacją dostępnym  w Internecie można  tego i owego nauczyć się, i dalej się uczę patrząc na specjalistyczne mapy takie jak ta.

 
 
 
 

Swoją prognozę opieram o dane z modelów numerycznych ( co to są modele można m.in. dowiedzieć się tu link ) korzystam przede wszystkim z HiRLAM oraz GFS, gdy zajdzie taka potrzeba ( dynamiczne ośrodki niżowe, intensywne opady, burze, mrozy, upały ) obserwuje także takie modele jak GEM, GME, WRF, ECMWF, UM, JMA, jak widać sporo jest tego, by wybrać jeden trzeba poprzeglądać nie raz całe przedpołudnie aby  dobrać odpowiednią prognozę. A tak wygląda mapa np. modelu GEM

 
 
free counters
 

Gdy burz przybywało pomyślałem o dalszym rozwoju strony, m.in. relacje na żywo z aktualnym przebiegiem silnych zjawisk burzowych, na terenie Warmii i Mazur, sądzę że to dobry pomysł.?  Polega on na tym, że jak zauważę na zdjęciach satelitarnych bądź radarach niebezpieczną komórkę burzową, aktualizuję wpis na stronie głównej. Takie rozwiązanie jest bardzo dobre ale niestety pochłania to dużo czasu i trzeba być cały czas on-line, by móc ostrzec mieszkańców danego regionu.


   Kiedy strona pomału  rozwijała się, zaprosiłem użytkowników ( czytelników ) do przesyłania swoich zdjęć, które umieszczam  w odpowiednim dziale. I nadal zachęcam do wysyłania ciekawych zdjęć czy to chmur, zjawisk pogodowych, gradu itp. a może i nawet  tornada.
e-mail

  Podsumowując nie odpowiadam za szkody spowodowane korzystaniem z zawartości strony. Korzystanie z niej  odbywa się na własną odpowiedzialność użytkownika, dodam jeszcze że strona jest darmowa nie pobieram żadnych sum pieniężnych.

 Zapraszam do korzystania i wpisywania się do księgi gości.:)

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego