Stacja WH 1080 - Pogoda dla Mazur

Idź do spisu treści

Menu główne:

Stacja WH 1080

Sprzęt

Pierwszy dzień.
Gdy przesyłka dotarła ( nawet szybko )   od razu ją rozpakowałem i mym oczom ukazała się stacja razem z całym osprzętem
.

Pudełko zawierało

1. Stacje bazową (dobrze zapakowaną w folią bąbelkową )
2.  Anemometr czaszowy oraz czujnik kierunku wiatru
3.  Deszczomierz
4.  Czujnik termo-hydro.
5.  Dwie rurki ( każda około 30 cm )
6.  Mocowanie do czujnika wiatru i deszczomierza , oraz osłona na termo-hydro
7. Po za tym dwa zaciski metalowe i kabel USB do podłączenia z PC .Montaż trwał tydzień pogoda nie dopisywała
.   Mocując anemometr przy  -10 `C i umiarkowanym wietrze nie należy do przyjemności.
Problemem był sam montaż wiatromierza, gdy jeszcze nie było stacji zrobiłem  plan w głowie. Po pierwsze anemometr musi być solidnie przymocowany (to podstawa), po drugie powinien być łatwo dostępny (z tym akurat
mi trochę nie wyszło), no i po trzecie czujnik wiatru nie powinien być zakłócony przez drzewa bądź budynki gospodarcze. Padło na szopę która całe południe, wschód i zachód jest praktycznie pozbawiona jakiejkolwiek zabudowy bądź drzewa, gorzej wypada strona północna i płn. zach.  No ale to było najlepsze miejsce więc nie ma co narzekać.

Dzień montażu.

Wygląda to tak. Do krokwi przybiłem dość grubą deskę, do niej przykręciłem kołek który wychodził ponad dach, do tego kołka jest przykręcona i ściśnięta opaskami (opaski dokupiłem większe bo te były zbyt małe)  rurka na której jest osadzony
anemometr. Kilka fotek jak to zrobiłem.  


Tak więc mam nadzieje że solidnie przymocowałem czujniki wiatru.


Montaż czujnika termo-hydro.

Co do tego czujnika jest zamocowany tymczasowo, na razie nie docierają do niego promienie słoneczne,
ale nie ukrywam będę miał z nim w lecie trochę kłopotu. Mam pomysł żeby zrobić osłonę tak jak czytałem tu na tym forum. Prawdopodobnie umieszczę go na wschodzie. Tak więc ten punkt będzie edytowany.
Muszę jeszcze wspomnieć o kablach od termo-hydro i deszczomierza
, są one długie mierzyłem przed montażem i mają jakieś 9,5 metra

Montaż czujnika deszczomierza


Związku z zimą nie było sensu wystawiać go na dwór. Na razie leży odłączony w szafie.

Wady i zalety WH 1080

Zalety

Jak dla
mnie ekran jest czytelny, u góry temp. wilg. wew. i na zew. duże ikonki  co jest zaletą, po prawej na górze pomiar wiatru (średni i poryw) i deszczu. O anemometrze mogę powiedzieć to że jest czuły, nawet przy lekkim wietrze wiatrak się kręci ( 1 km/h) no chyba że przyjdzie gołoledź, na to nie ma mocnych.. Kierunek wiatru jest wyświetlany w formie kompasu (dość duży)
Stacja posiada dużo pamięci (4080 rekordów) , dysponuje pasmem radiowym : 868 (MHz), oczywiście posiada podłączenie i analizę na PC oraz dołączony darmowy program Easy Weather, na plus zasługuje też zakres pomiaru temp. od -40`C  do 65`C ,
częstotliwość pomiarów sensora termo-hydro co 48 sek (mierzyłem  ze stoperem w ręku  ) mogło być lepiej przynajmniej jeśli chodzi o przesyłanie z czujnika wiatru. Zaletą jest też że można zobaczyć na wyświetlaczu min. i max. wartości wszystkich parametrów. No i oczywiście ma regulowany kontrast ( od 0 do 8 ), na wszelki wypadek radze się spytać u sprzedawcy, jak tak zrobiłem  .

Wady

Niestety posiada. Co na pierwszy rzut oka widać to ta nieszczęsna wilgotność , tak jak koledzy na forum pisali tak i u
mnie czujnik zaniża wilgotność zewnętrzną, np. w wczoraj była mgła i max wartość jaką mi pokazała na wyświetlaczu to 88 - 89% czyli o 10 % za mało   Czytałem że nie którzy nawiercali otwory w czujniku i zmiana była na lepsze, ja na razie nie próbowałem poczekam na jakąś silniejszą mgłę. Zegara  DCF dla mnie w ogóle mogło by nie być, chodzi o problem gdy podczas każdej pełnej godz. czujnik termo-hydro  zsynchronizuje się z zegarem DCF i przez 5 a nawet 7 min.  nie przesyła danych do stacji  normalnie jakiś  żart, nie wystarczyło co 24 godziny.

I następna wada to punkt rosy, dosyć często  podczas ujemnej wartości pokazuje dziwne wskazania   prawdopodobnie jest to wina softu,
ale kto to wie), na szczęście w PC (programie) tego problemu nie ma .Co do następnej wady jest to bardziej kosmetyczna, chodzi o ten dźwięk jak się dotknie wyświetlacza ni by nic ale trochę wkurzające. No i ikonka prędkości wiatru mogła by być ciut większa np. jak ikonka temp.  Brakuje trochę tendencji zmian temp. przy pomocy ikonki strzałki, ale to przyzwyczajenie ze starej stacji.

Sprawdzalność pogody

Co do sprawdzalności, jest dobrze
stacja opiera swe wskazania na zmianie ciśnienia, barometr jest dokładny i np. gdy spada ciśnienie jest strzałka do dołu i pojawia się po paru minutach chmurka. Stacja pokazuje w formie ikonek (słońce, słońce z chmurką, samą chmurę, deszcz, oraz chodź w instrukcji tego nie było, to miło Mnie zaskoczyło, gdy temp. spadła poniżej zera śnieg.  )
Ciekaw jestem jak będzie się sprawować w lecie, przy nagłej zmianie pogody (burzy) o tym napisze w tym punkcie. Nie wspomniałem o jednym drobiazgu,
ale jak ważnym, mianowicie można ustawić  samą ikonkę, po co ? wg. Mnie po to aby skalibrować stacje z tym co jest za oknem. Można zwiększyć "czułość" stacji ustawiając  próg ciśnienia, co jest wg. Mnie  ciekawą funkcją. I tak np. na zmianę pogody mamy do dyspozycji próg od 2 do 4 hPa. a na próg burzowy od 3 do nawet 9 hPa.

Podsumowanie


Szukałem stacji typowo amatorskiej,
ale zdecydowanie lepszej o tych co sprzedają w marketach gdzie najważniejszą funkcją byłby dla mnie pomiar i kierunek wiatru, i dość dokładną prognozą oraz wrzucenie wszystkiego na PC. Jestem przekonany że ta stacja spełni moje wymagania. Mimo kilku wad polecam tą stacje.


Recenzja znajduje się również na stacje waw.pl  zakaz kopiowania

Przedstawię tu kilka innych modeli moich stacji meteo z których korzystam.

WH 1080 ( Viking ART 02041 ) jest to bardzo popularna stacja, występuje też w innych odmianach WH 1090, WH 2070, WH 3080, i inne.

W skład stacji wchodzi

1. Stacje bazową
2. Anemometr czaszowy oraz czujnik kierunku wiatru
3. Deszczomierz
4. Czujnik termo-hydro.
5. Dwie rurki ( każda około 30 cm )
6. Mocowanie do czujnika wiatru i deszczomierza , oraz osłona na termo-hydro
7. Poza tym dwa zaciski metalowe i kabel USB, do podłączenia z PC .

Kilka fotek jak to zrobiłem ;) ;)
Montaż czujnika termo-hydro.
Tego lata czujnik był narażony na promienie słoneczne, choć starałem osłaniać prowizoryczną osłoną.
Pod koniec października udało
mi się zbudować mini klatkę meteo
Którą można zobaczyć w galerii.


 
Flag Counter
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego